آخرین اخبار

27. مرداد 1398 - 6:32   |   کد مطلب: 33260
پیام نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پارلمان نیجریه برای آزادی و درمان شیخ زکزاکی؛
دولت نیجریه بیشتر از این‌ها آبروی خود را به پای استکبار نگذارد/ بیماران حتی در شرایط جنگ نظامی هم مصونیت دارند
رفتار غیربشردوستانه دولت نیجریه در قبال شیخ زکزاکی در حالی موجب اعتراض نمایندگان مجلس ایران شد که بسیاری از آنان در گفتگوهای خود با رسانه‌ها رفتار غیر انسانی دولت و مقامات نیجریه نسبت به شیخ زکزاکی را تقبیح کرده و از نمایندگان پارلمان نیجریه خواستند تا نسبت به آزادی و درمان شیخ زکزاکی وارد عمل شوند.

به گزارش آوای سیدجمال، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با گذشت چند روز از ارائه مرخصی درمانی به شیخ زکزاکی توسط دولت نیجریه و حضور این عالم برجسته نیجریه‌ای در بیمارستانی در کشور هند که با تدابیر شدید امنیتی صورت گرفت اما به دلیل آنچه که شیخ زکزاکی آن را اخلال در روند درمانی خود ذکر کرد و اینکه هیچ گونه اقدامی در جهت درمان او در هند صورت نگرفته است وی را بر آن داشت تا به نیجریه بازگردد.

این اتفاق که واکنش‌های بسیاری در بین مسلمانان و طرفداران شیخ زکزاکی در سراسر دنیا داشت، موجب اعتراض نمایندگان مجلس ایران هم شد به گونه‌ای که بسیاری از نمایندگان مجلس در گفتگوهای خود با رسانه‌ها رفتار غیر انسانی دولت و مقامات نیجریه نسبت به شیخ زکزاکی را تقبیح کرده و از نمایندگان پارلمان نیجریه خواستند تا نسبت به آزادی و درمان شیخ زکزاکی وارد عمل شوند.

 

شیخ زکزاکی باید مورد حمایت کامل پارلمان نیجریه قرار بگیرد

محمدمهدی مفتح نماینده مردم تویسرکان درباره اقدام خلاف غیرقانونی دولت نیجریه در ممانعت از درمان شیخ زکزاکی، گفت: شیخ زکزاکی از علمای بزرگ و رهبر شیعیان نیجریه است، که به دلیل جایگاه اجتماعی خود، مورد احترام شیعیان این کشور است و می بایست مسئولان دولتی هم احترام ویژه ای برای او قائل شوند.

وی اظهار کرد: محدودیت های ایجاد شده از سوی دولت نیجریه برای شیخ زکزاکی به عنوان یک فرد مذهبی و آزاده، با هیچ کدام از ضوابط بین المللی قابل تطبیق ندارد، چرا نباید رهبر جمعیت بزرگ و یک فرد روحانی از آزادی هخای حداقلی برخوردار باشد؟

نماینده مردم تویسرکان در مجلس افزود: آنجه که در بین این محدودیت ها، قلب هر انسانی را متأثر می کند، ممانعت دولت نیجریه از درمان شیخ زکزاکی و ارائه خدمات اولیه پزشکی و درمانی به او است.

مفتح تصریح کرد: این اقدام جنایتکارانه جای تأسف بسیار دارد و با هیچ منطقی هم سازگار نیبست، حتی اگر کسی بخواهد از دیگر محدودیت های شیخ زکزاکی صرف نظر از ارائه خدمات درمانی به یک بیمار نباید صرف نظر کرد.

وی از نمایندگان پارلمان نیجریه خواست که از دولت آن کشور بخواهند تا نخست آن که هرچه سریعتر امکان برخورداری شیخ زکزاکی از خدمات درمانی را فراهم سازند و در مرحله دوم، تمام محدودیت های اعمال شده برای این رهبر دینی و مذهبی را هم به طور کامل بردارند.

پارلمان نیجریه برای احترام به حقوق شهروندی شرایط شیخ زکزاکی را بهبود ببخشد

حجت الاسلام و المسلمین احد آزادیخواه، نماینده مردم ملایر هم با بیان اینکه  پارلمان نیجریه باید به عنوان یک نهاد مردمی در خصوص شیخ زکزازکی عمل کند افزود: این پارلمان باید  با نگاه دموکراسی و نگاه به از دفاع از حقوق ملت باید به عنوان یک شخصیت دینی شرایط شیخ زکزاکی را درک کند.

وی تاکید کرد: پارلمان نیجریه باید برای احترام به حقوق شهروندی و حقوق انسانیت حداکثر تلاش را داشته باشد که شرایط شیخ زکزاکی به حالت عادی بازگردد.

شیخ زکزاکی مورد حمایت کامل پارلمان قرار بگیرد

محمد علی پورمختار،نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ با بیان اینکه شیخ زکزاکی یکی از رهبران بزرگ دینی و دارای جایگاه بسیار ویژه در بین مسلمانان جهان است  گفت: پیام من به پارلمان نیجریه این است که با نگرش و دقت در این جایگاه امنیت و آسایش وی را حفظ و مورد حمایت کامل پارلمان قرار بگیرد.

وی تاکید کرد:  بیماری و وضعیت پزشکی شیخ زکزاکی باید درمان شود و جمهوری اسلامی آمادگی کامل خود برای ارائه امکانات پزشکی برای درمان شیخ زکزاکی را دارد.

مسلمانان از آزادی شیخ زکزاکی احساس اقتدار می کنند

حسن لطفی،نماینده مردم رزن با بیان اینکه  ما مسلمانان بعنوان دوستداران مکتب اهل بیت ع نه به کسی ظلم میکنیم و نه می خواهیم که ظلم ببینیم و پارلمان نیجریه نیز باید برای این رهبر بزرگ تدابیری بیندیشد.

وی گفت:مسلمانان از زندانی شدن شیخ زکزاکی احساس تحقیر شدن می کنند و همچنین از آزادی این رهبر بزرگ احساس اقتدار می کنند و طبیعتا با این اقدام ، نظام سلطه روز به روز تضعیف می شود.

پارلمان نیجریه شرایط درمان شیخ زکزاکی را فراهم کند

اکبررنجبرزاده نماینده مردم اسداباد در مجلس شورای اسلامی هم ضمن درخواست از پارلمان نیجریه برای فراهم کردن شرایط درمان و آزادی شیخ زکزاکی,برای ارائه خدمات پزشکی هم آماده هستم.

نیجریه سریعتر درمان شیخ زکزاکی را آغاز کند

علیم یارمحمدی  گفت: ایران اسلامی همواره به فکر کشورهای اسلامی و مسلمانان در تمام دنیا بوده و خواهد بود و امروز ما رفتارهای غیرانسانی که بر علیه شیخ زاکزاکی صورت می گیرد را با قاطعیت محکوم می کنیم.

وی افزود: دولت و پارلمان نیجریه نیز باید سریعتر ضمن آزادی شیخ زکزاکی، درمان صحیح و دقیق وی را آغاز کند و این را بداند که اگر شیوه و روش خود را تغییر ندهد مورد خشم و غضب کشورهای مسلمان قرار خواهد گرفت.
 
به گفته یارمحمدی؛ تمامی مسلمانانی که در حال انجام وظیفه شرعی خود و معرفی چهره واقعی اسلام ناب محمدی به مردم هستند مورد حمایت ما قرار دارند و شیخ زکزاکی نیز جز تبلیغ اسلام هیچ کار دیگری نکرده پس دولت نیجریه نباید خود را در تقابل با اسلام و مسلمانان قرار بدهد و سریعتر جلوی این حرکات را بگیرد.
 
وی تاکید کرد: حاکمان این کشور نیز با مطالعه تاریخ و سرنوشت سایر کشورها متوجه خواهند شد که این قبیل ایجاد مزاحمت ها آینده روشنی برایشان ندارد.

بیماران حتی در شرایط جنگ نظامی هم مصونیت جانی دارند

علیرضا سلیمی نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس در خصوص وضعیت وخیم شیخ زکزاکی و مانع تراشی دولت نیجریه جهت درمان وی، گفت: ایجاد چنین مشکلاتی در روند درمان رهبر شیعیان نیجریه نشانگر بی آبرویی قدرت های بزرگ و سازمان های بین المللی است.

وی با بیان اینکه حتی در جنگ ها هم امنیت صلیب سرخ و هلال احمر برای درمان مجروحین و بیماران برقرار است، افزود: بر اساس کنوانسیون های بین المللی، بیماران حتی در شرایط جنگ نظامی هم مصونیت جانی دارند.

سلیمی با اشاره به وضعیت وخیم شیخ زکزاکی و برخورد بد ماموران امنیتی با او در بیمارستان هند، گفت: اینکه او را اینگونه تحت فشار قرار دهند و حتی در روند درمان نگذارند مامور امنیتی از او جدا شود، به واقع بی آبرویی بزرگی برای دولت نیجریه و استکبار جهانی و سازمان های بین المللی است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: این نشان می دهد که امروزه سازمان های بین المللی ابزار دست قدرت های بزرگ برای سلطه بیشتر بر کشورها است.

مجلس نیجریه نسبت به درمان شیخ زکزاکی عکس‌العمل نشان دهد

 داود محمدی با اشاره به اقدام پارلمان نیجریه در راستای درمان شیخ زکزاکی اظهار کرد: برخی مسائل صرف نظر از اینکه فرد دارای چه عقیده و مذهبی است از اصول اولیه انسانی به شمار می‌آیند و اقدام برای مداوای بیمار از جمله آن‌هاست.
 
وی ادامه داد: باید مجلس نیجریه نسبت به درمان شیخ زکزاکی عکس العمل نشان دهد و به قید فوریت دراین باره اقدام کند، چراکه یک فرد روحانی که در راستای احقاق حقوق مردم و خود قدم برداشته به جهت موانع غیرانسانی از حقوق اولیه انسانی خود محروم شده است.
 
 
نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس ابراز کرد: لازم است تمام افراد نسبت به درمان بیمار مقید باشند و عدم رعایت آن فاصله گرفتن از مبانی اولیه حقوق بشر است و پارلمان نیجریه باید اقدام قاطع به عمل آورده، تصمیمات مقتضی را اتخاذ کرده و به مراجع ذی ربط ارجاع دهند.
 
در اولین فرصت اجازه درمان آزادانه در اختیار شیخ زکزاکی قرار گیرد
 
روح الله بابایی صالح هم با اشاره به تصمیم پارلمان نیجریه برای آزادی و درمان شیخ زکزاکی اظهار کرد: شیخ زکزاکی از جمله افرادی است که سخن حق را بیان می‌کند و بر اصول و عقاید خود پای بند است، اما دولت و حکومت نیجریه در حق وی ظلم می‌کنند.
 
وی ادامه داد: سردمداران و افرادی که شیخ زکزاکی را به دلیل بیان حق مورد آزار و اذیت قرار داده و اجازه درمان را از وی سلب کرده و این شخصیت را محدود می‌کنند، بدانند که ظلم هیچ گاه پابرجا نخواهد ماند در هر شرایطی سرانجام نتیجه کار زشت و غیرانسانی خود را خواهند دید.
 
نماینده مردم آوج و بوئین زهرا در مجلس ابراز کرد: انسانیت ایجاب می‌کند که حتی صرف نظر از مسلمان بودن  و در راستای دوستی هم نوع و رعایت حقوق انسانی شیخ زکزاکی مورد حمایت قرار گیرد.
 
وی افزود: حاکمان و ظالمان دولت نیجریه بدانند که قطعا انسان‌های آزاده و آزادیخواه در آن کشور و سایر نقاط جهان این ظلم را تحمل نمی‌کنند و باید دولت پاسخگو بوده و در اولین فرصت این امکان را فراهم کنند که شیخ زکزاکی آزادانه حتی مکان درمان خود را انتخاب کند و به سلامتی برسد.
 
 این مسئول تاکید کرد: اقدام دولت نیجریه مبنی بر سلب اجازه درمان ظلم در حق تمام انسان‌ها و بویژه شیخ زکزاکی که چهره‌ای جهانی و دارای محبوبیت است به شمار می‌آید و علی رغم تمام فشارها و ستم‌ها این شخصیت در بین مردم مسلمان و غیرمسلمان و آزاده محبوب‌تر می‌شود، بنابراین باید دولت نیجریه اجازه درمان را بصورت آزادانه در اختیار شیخ زکزاکی قرار دهد.
 
پارلمان نیجریه ثابت کند که تحت سیطره دولت زیاده خواه نیست
 
بهمن طاهرخانی درباره اقدامات لازم پارلمان نیجریه در راستای آزادی و درمان شیخ زکزاکی اظهار کرد: درتمام دنیا اعضای پارلمان نمایندگان و منتخب مردم هستند و باید از حقوق مردم دفاع کنند؛ درواقع از آنجایی که نمایندگان متعلق به مردم هستند و نه دولت باید از منافع ملی و مردمی دفاع کنند.
 
وی ادامه داد: شیخ زکزاکی از مبارزین به نام جامعه بشری و فردی مسلمان است و باید پارلمان نیجریه با قدرت و توانمندی خود را نشان دهد و تمام قد برای دفاع از انسان مسلمان و آزادیخواه قدم بردارد.
 
 
نماینده مردم تاکستان در مجلس ابراز کرد: باتوجه به شرایط خاص جسمانی شیخ زکزاکی لازم است برای آزادی و درمان این فرد اقدامات لازم صورت گیرد و مجامع بین المللی که از حقوق بشر دفاع می‌کنند نیز اقدام داشته باشند و به رسالت خود عمل کنند.
 
وی گفت: پارلمان باید نشان دهد که تحت سیطره و استعمار دولت زیاده خواه نیجریه نیست و همچنین در مجامع بین المللی ثابت کند که مجلسی مستقل است. 
 
دولت و پارلمان نیجریه باید سریعتر آزادی شیخ زکزاکی و درمان وی را آغاز کند

علیم یارمحمدی، گفت: ایجاد مزاحمت برای مبلغان و رهبران دینی توسط هر کشوری که انجام بگیرد عواقب سختی برای آنها خواهد داشت.
 
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزود: ایران اسلامی همواره به فکر کشورهای اسلامی و مسلمانان در تمام دنیا بوده و خواهد بود و امروز ما رفتارهای غیرانسانی که بر علیه شیخ زاکزاکی صورت می گیرد را با قاطعیت محکوم می کنیم.
 
وی ادامه داد: دولت و پارلمان نیجریه نیز باید سریعتر ضمن آزادی شیخ زکزاکی، درمان صحیح و دقیق وی را آغاز کند و این را بداند که اگر شیوه و روش خود را تغییر ندهد مورد خشم و غضب کشورهای مسلمان قرار خواهد گرفت.
 
به گفته یارمحمدی؛ تمامی مسلمانانی که در حال انجام وظیفه شرعی خود و معرفی چهره واقعی اسلام ناب محمدی به مردم هستند مورد حمایت ما قرار دارند و شیخ زکزاکی نیز جز تبلیغ اسلام هیچ کار دیگری نکرده پس دولت نیجریه نباید خود را در تقابل با اسلام و مسلمانان قرار بدهد و سریعتر جلوی این حرکات را بگیرد.
 
وی تاکید کرد: حاکمان این کشور نیز با مطالعه تاریخ و سرنوشت سایر کشورها متوجه خواهند شد که این قبیل ایجاد مزاحمت ها آینده روشنی برایشان ندارد.
 
دولت نیجریه حقوق افراد را محترم بشمرد

نماینده مردم سیستان نیز گفت: اقدام دولت نیجریه محکوم است چرا که روند درمان این عالم بزرگ را در دستور کار قرار نداده است.
 
حبیب الله دهمرده افزود: اینکه دولت نیجریه شیخ زکزاکی که یک آزادی خواه بزرگ است را در بند قرار دهد و از آنسو روند درمانی وی را در پیش نمی گیرد نشانه ضعف آنهاست.
 
دیگرنماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی هم خاطرنشان کرد: ما برای پیگیری درمان شیخ زکزاکی همواره تاکید خواهیم کرد.
 
احمد علی کیخا ادامه داد: درمان پزشکی حق هر انسانی است چرا که هر فرد جدا از دین و سیاست حقوق اولیه ای دارد و دولت نیجریه نیز به دلیل شرایط انسانی شیخ زکزاکی اجازه این چنین رفتارهایی را ندارد.
 
کیخا تصریح کرد: انتظار ما از کشور نیجریه این است که حقوق شیخ زکزاکی را محترم بشمرند و مجلس شورای اسلامی و سایر ملل نیز برای پیگیری درمان این رهبر دینی بزرگ وارد عمل شوند.

پارلمان نیجریه پیام های خروج زکزاکی از هندوستان را درک کند

محمدحسین فرهنگی در مورد مطالبه از دولت و پارلمان کشور نیجریه در خصوص درمان شیخ زکزاکی گفت: او بعنوان یک شهروند نیجریه ای مورد احترام میلیون ها انسان است لذا باید دولت و پارلمان این کشور هم باید احترام وی را حفظ کنند.

نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس تاکید کرد: حداقل حقوق قانونی این روحانی و شهروند نیجریه ای از جمله مسایل درمانی باید رعایت شود.

وی افزود: ترک هندوستان و مراجعت به نیجریه توسط زکزاکی بدلیل عدم وجود شرایط مساعد، هزاران پیام دارد که امیدواریم مسئولین و پارلمان نیجریه این پیام ها را درک کنند.

فرهنگی در خصوص یکی از پیام های این ترک مکان گفت: شیخ زکزاکی به وطن خود بیش از سایر کشورها اعتقاد دارد و باید در نیجریه به او توجه شود.

سیاست دولت نیجریه در قبالشیخ زکزاکی، حکایت از ترس شدید آن‌ها از این رهبر مردمی دارد

محمد اسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کارشکنی دولت‌های نیجریه و هند در روند درمان شیخ زکزاکی و اعمال محدودیت‌های سنگین علیه وی گفت: اکثریت نمایندگان مجلس، این‌گونه اقدامات کوته بینانه را محکوم و بر ادامه رسیدگی کامل به وضعیت رهبر شیعیان نیجریه تاکید دارند.

وی افزود: سیاست های دولت نیجریه در قبال این روحانی آزادمرد، حکایت از ترس شدید آن‌ها از این رهبر مردمی دارد. حکومت شیخ زکزاکی بر دل‌های مردم آفریقا، واهمه شدیدی بر استکبارجهانی و آمریکا ایجاد کرده است.

سعیدی با بیان اینکه کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در جلسه بعد از ظهر امروز تحولات پیرامون شیخ زکزاکی را بررسی کرده و اعلام موضع خواهد کرد، اظهار داشت: این حرکت زشت و سخیف یک دولت، در قبال تبعه خود چنان زننده است که آزادی خواهان جهان همواره در محکومیت آن گام برمی‌دارند.

نماینده مردم تبریز خاطرنشان کرد: آمریکا و کشورهای غربی همواره حقوق بشر را دستمایه اقدامات نابخردانه خود قرار می‌دهند. در ماجرای شیخ زکزاکی ثابت کردند که حقوق بشر از نگاه غرب چیزی بجز یک سیاست دوگانه نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خطاب به پارلمان نیجریه تصریح کرد: مکتب امام حسین(ع) مکتب آزادیخواهی است، آنحضرت میفرماید: اگر دین ندارید لااقل آزادمرد باشید. پارلمان نیجریه هم باید استقلال خود را حفظ کرده و تسلیم خواسته‌های آمریکا و انگلیس نشود.

سعیدی در پایان گفت: شیخ زکزاکی در قلب امت اسلامی بوده و نماینده اصلی مردم نیجریه، این روحانی عدالتخواه است.

ایران آمادگی حضور شیخ زکزاکی در ایران و درمان ایشان را دارد

محمد مهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در واکنش به رفتار دولت نیجریه نسبت به درمان شیخ زکزاکی گفت: اقدام دولت نیجریه را در حمله به منزل شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه محکوم می کنیم؛ همچنین ترور و شهادت فرزندان ایشان و تعداد زیادی از شیعیان نیجریه را محکوم می کنیم.

وی اظهار داشت: از مجامع بین المللی انتظار داریم در این مورد ورود پیدا کنند و قواعد حقوق بشری مطابق با آن را دنبال کنند؛ ضمن اینکه در حال حاضر انتظار داریم تمامی آزادی خواهان، مبارزین و جریان مقاومت مخالفت خود را رسما اعلام کنند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس عنوان کرد: از دولت نیجریه می خواهیم که نسبت به آزادی بقیه شیعیان زندانی اقدام کند و همچنین محدودیت هایی را که برای درمان شیخ زاکزاکی وجود دارد را برطرف سازد.

زاهدی یادآور شد: متاسفانه محدودیت های امنیتی اجازه رسیدگی کامل به درمان شیخ زکزاکی را نمی دهد، قطعا جمهوری اسلامی ایران و مردم ما آمادگی حضور شیخ زکزاکی در ایران و درمان ایشان را دارند.

 
انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal