آخرین اخبار

4. تير 1398 - 8:35   |   کد مطلب: 32774
مدیر شرکت شهرک های کشاورزی همدان گفت: نخستین واحد گلخانه ای هيدروپونیک اسدآباد در شهرک گلخانه ای این شهرستان در دست اجرا بوده که راه اندازی این واحد گلخانه ای نقش موثری در کشت مدرن و کشت دیگر محصولات گلخانه ای این واحد خواهد داشت.

به گزارش آوای سیدجمال،  محمد خدادادی در جمع خبرنگاران در تور رسانه ای جهاد کشاورزی استان همدان و بازدید اصحاب رسانه از شهرک گلخانه ای اسدآباد، اظهار کرد: در حال حاضر این واحد گلخانه ای به مساحت 5 هزار و 500 متر در حال عقد قرارداد و اخذ تسهیلات بانکی بوده و بخشی از عملیات اجرایی خود را آغاز کرده که با راه اندازی آن از این پس می تواند محصولات دیگری که با کشت هيدروپونیک سازگار بوده و به صرفه است را تولید کند.

پردیس، تنها مجتمع گلخانه‌ای اسدآباد

وی  با اشاره به مجتمع گلخانه ای موسی آباد(پردیس) به عنوان تنها مجتمع گلخانه ای این شهرستان افزود: مجتمع گلخانه ای اسدآباد به مساحت 21 هکتار بوده که از این میزان مساحت 6.5 هکتار در 31 واحد قطعه بندی شده و از 31 واحد موجود مجتمع در فاز اول 16 واحد  به متقاضیان واگذار شده است.

خدادادی تصریح کرد:  15 واحد نیز در فاز دوم  واگذار شده که فعلا تعداد 3 نفر در حال انجام کار سازه گلخانه خود هستند و یک مورد آن در حال اتمام است.

وی با بیان اینکه به صورت صددر صد فاز اول این شهرک گلخانه ای به فارغ التحصیلان بخش کشاورزی واگذار شده است، خاطرنشان کرد: با اولویت فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و بومی فاز دوم نیز در دست واگذاری بوده که در این مرحله افرادی هم که مایل به سرمایه گذاری در این بخش باشند، هیچ منعی وجود نداشته و استقبال خواهد شد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد نیز از راه اندازی دومین شهرک گلخانه ای این شهرستان در اراضی روستای بهراز خبر داد و گفت: جانمایی طرح از طریق شهرک های کشاورزی و منابع طبیعی انجام گرفته و برای تأمین آب و زیرساخت های لازم نیازمند همکاری ادارات ذیربط  خواهیم بود.

سقراط بیرنگ با بیان اینکه بیشترین محصولات تولیدی گلخانه های  شهرستان شامل  گوجه فرنگی و خیار است، افزود: در راستای تنوع بخشی به محصولات گلخانه ای شهرستان با توجه به توجیهه اقتصادی می توان با نیازسنجی های لازم گلخانه ها را با آموزش های ترویجی به سمت دیگر تولیدات از جمله تولید گل های زینتی تشویق کرد که جهادکشاورزی شهرستان در این رابطه برنامه هایی را در دست اجرا دارد.

تعهد ایجاد 8 هکتار اراضی مجتمع گلخانه ای و شخصی در سالجاری
وی از تعهد ایجاد 8 هکتار اراضی مجتمع گلخانه ای و شخصی در راستای طرح توسعه  سطح گلخانه های این شهرستان در سالجاری خبر داد اظهار کرد: شهرستان اسدآباد در حال حاضر تنها دارای 8 هکتار مجتمع گلخانه ای و شخصی بوده که از میزان سطح گلخانه ها 6.5 هکتار به مجتمع های گلخانه ای و 1.5 هکتار به گلخانه های شخصی اختصاص دارد.

بیرنگ گفت: در اسدآباد رغبت به مجتمع های گلخانه ای توسط فارغ التحصیلان بخش کشاورزی نسبت به گلخانه های شخصی بیشتر بوده که توسعه این مجتمع های گلخانه ای در ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی شهرستان از نقش موثری برخوردار خواهد بود. 

تولید سالانه 1800 تن محصولات گلخانه ای در اسدآباد 
مدیر جهادکشاورزی اسدآباد در ادامه از تولید سالانه 1800 تن محصولات گلخانه ای گوجه فرنگی و خیار در این شهرستان خبر داد و اضافه کرد: از این میزان محصولات تولیدی سالانه خیار و گوجه فرنگی شهرستان در حال حاضر 1600 تن به محصول خیار و 200 تن به گوجه فرنگی اختصاص دارد.

وی تعداد بهره برداران کشاورزی در بخش گلخانه های این شهرستان را 20 نفر برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر 70 نفر در گلخانه های شخصی و گلخانه شهرک موسی آباد اسدآباد مشغول به فعالیت هستند.

گلخانه داران شهرک گلخانه ای پردیس اسدآباد نیز گرانی نهادهای کودی و سم، امنیت و روشنایی شهرک را از جمله مشکلات خود در این شهرک برشمردند و اظهار کردند: نبود یک مرکز برای خرید محصولات تولیدی هر روزه واحدها در شهرک از دیگر مشکلات بوده که این امر موجب شده تولیدات خود را به مرکز استان ارسال کنیم و بنکدار با هر قیمتی که خود تعیین کند تولیدات ما را خریداری خواهد کرد.

گفتنی است؛ در این تور رسانه ای یک روزه استان بعد از بازدید از تعدادی واحدهای گلخانه ای اسدآباد از جمله واحد گلخانه ای تولید توت فرنگی، گوجه فرنگی و خیار شهرک گلخانه ای تویسرکان دومین مقصد اصحاب رسانه برای بازدید بود.
انتهای پیام

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal