آخرین اخبار

6. آبان 1397 - 7:47   |   کد مطلب: 31486
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: آموزش عالی در واحد‌های آموزشی وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش، علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد برای معلولان رایگان است

به گزارش آوای سیدجمال،به نقل از  نافع، امیر خجسته شامگاه جمعه در نشست جامعه فرهنگیان معلولان اظهار داشت: نباید معلولان را از سایر افراد جامعه تفکیک کرد چراکه معلولیت محدودیت نیست و افراد معلول با صفا، صمیمیت و همت خود کار‌های بزرگی انجام می‌دهند.

 

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه معلولان همانند سایر افراد دیگر هستند که باید به آن‌ها فرصت داد و آنان را باور داشت، گفت: نخبگان بسیاری در جامعه معلولین وجود دارند که از بسیاری از افراد سالم پرتوانترند و باید آنان هم به این نقطه برسند که معلولیت هرگز محدودیت نبوده و نیست.

 

وی با بیان اینکه دولت لایحه‌ای در ۳۵ ماده به مجلس ارائه داده بود که اسفند سال گذشته به تصویب مجلس رسید، عنوان کرد: بخش‌های اصلی این لایحه شامل مناسب سازی معابر عمومی و سهولت در تردد معلولان، توجه به امور فرهنگی، هنری، آموزشی و ورزشی معلولان، ارائه تسهیلات مسکن، فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی عمومی، اشتغال، حمایت‌های اداری و استخدامی، حمایت‌های قضایی و تسهیلات مالیاتی، مسئله تحصیل و بیمه معلولان را شامل می‌شد که با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان به دولت ابلاغ شدتا ازآن بهره‌مند شوند.

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع تحصیل معلولین بیان کرد: با تصویب ماده‌ای از این لایحه در مجلس؛ آموزش عالی در واحد‌های آموزشی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، بهداشت، علوم، دانشگاه آزاد و دیگر دستگاه‌های دولتی و سایر مراکز آموزش عالی غیر دولتی برای معلولان رایگان خواهد بود.

 

امیر خجسته گفت: قانون دولت را مکلف کرد برای کسانی که معلولیت شدید دارند حقوقی معادل حداقل قانون کار در نظر بگیرد و همچنین دستگاه‌ها مکلفند ساعات کار روزانه شاغلان دارای معلولیت‌های شدید را هفته‌ای ۱۰ ساعت کاهش دهند.

 

وی گفت: قراردادن خدمات توانبخشی در بسته تعهدات بیمه پایه، شفافیت در اشتغال معلولان، الزام و تکلیف به برقراری حق پرستاری برای معلولان داری معلولیت شدید، تشکیل شورای عالی معلولان به ریاست معاون اول رئیس جمهور و ۵ نفر از تشکل‌های مردم نهاد معلولین از دیگر بخش‌های این لایحه است که مجلس برای خدمات دهی بهتر به جامعه معلولان آن را به تصویب رساند.

 

وی گفت: همچنین استانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی برای کمک به معلولان و در راستای اجرای پروژه‌ها برای سهولت در تردد آنان و استفاده آنان از خدمات شهری و ایجاد طرح و لوایح برای به تصویب رساندن قوانین نیازمند مشاورینی از این قشر هستند که باید ملزم شود.

منبع:
انتهای پیام/

دیدگاه شما

نقشه ماهواره ای اسدآباد
پیش بینی وضعیت هوای اسدآباد
بانک ملت
https://telegram.me/Avaseyedjamal